Olmazsa Olmaz Çiçeklerimiz

İstanbul düğün fotoğrafçısı, ve senin hikayen, senin hikayen dergi, hit the moment, serenay lökçetin, emre nesli, serap şeker photography, babies & photographers, canon türkiye, canon

Organizasyonun her aşamasında varlıklarını sergilerler. Nikah masasından damadın yaka çiçeğine kadar her detayda bir minik çiçek yer alır. İçimizdeki doğa aşkının gizli bir yansıması.

Hadi biraz çiçekleri inceleyelim!

Bazı gelinlerimiz takı vs gibi aksesuar taşımayı sevmezler. Sevmedikleri gibi düğünlerinde bir çiçeğe de ihtiyaç duymayabiliyorlar. Bu yüzden onlar için tercih ederlerse gelinlikçilerinin verdiği buketi, gün sonunda arkadaşlarına atmak için almalarını öneririm.

Bazılarımız ise minimal, sade ve bazense tek bir gül dalı ile bütünlüğü bir anda yakalarlar. Bu tarz ince yada tekli çiçekler için prenses / balo tipi gelinler uygun değildir. Öncelikle bunu söyleyelim. Tercihinizi bu doğrultuda değerlendirmenizi öneririm. Önemli bir ayrıntı aslında.

Hangi mevsimin gelinisiniz?

 • Burada hangi çiçeği ve hangi rengi seviyor olmanız önemli!
 • Mevsim seçiminize de cevap verdikten sonra çiçeğiniz için bir tasarımcı seçmeye kalıyor bütün iş.

Neden her şey bu kadar önemli diye sorarsan hemen söyleyeyim. Fotoğraf çekiminde tam uyum sağlamış, baştan aşağı uyumlu olan gelin ve damat harika bir enerji katar. Bu sebeple seçimleriniz, fotoğraflarınızda size kalıcı bir anı olarak kalacaktır.

Çiçek Atma Merasimi :))

Düğün töreninin sona ermesine yakın da gelin, arkasında bekleyen arkadaşlarına çiçeğini atar. Gelinin attığı çiçeği yakalayan kişinin de bir sonraki evlenecek kişi olduğuna inanılır. Artık gelinin çiçeği atması ile genç kızların kısmeti açılır mı bilinmez, ancak yıllar yılı bu ritüel sürmüş ve hala sürmekte.

Ritüelin temeli ise Orta Çağ Avrupa’sına dayanıyor. 11. ve 13. yüzyıllar arasında gerçekleşen düğünlerde, gelinlerin arkadaşları, düğünden sonra gelini kovalayarak gelinliğinden parçalar koparırlarmış. Gelini kovalayan bekar kızlar bu aldıkları gelinlik parçalarının şans, bereket ve doğurganlık getirdiğine inanırlarmış. Bilhassa gelinin, düğün gününde çok şanslı olduğuna inanılır ve onun kadar şanslı olmak için onun eşyasından bir parça alınırmış. Gün sonunda ise gelinlik paramparça olurmuş. O dönemlerde yaşayan hiçbir gelin gelinliğini saklayamazmış anlayacağınız. Daha sonra nasıl olmuş derseniz, gelişen dünya düğünleri de gelinlikleri de daha pahalı hale getirmeye başlamış. Böylece evlenen kadınlar gelinliklerini saklamaya başlamışlar. Kimisi hatıra olarak dolaplarına kaldırmış kimisi de kendi kızı için saklamış gelinliğini. Bu koşuşturmaca sürerken de gelinler gelinlikleri parçalanmasın diye başka kumaş parçaları atmaya başlamışlar. Derken gelin çiçeği atmaya kadar ulaşmış işin sonu.

Aslında belki de nişanda söz yüzüğünün kurdelasından bir parça yutmak da buradan geliyor olabilir. Ama tabii bunlara çokta inanarak yaşamayalım. Hayat yolunuzda tüm şanslar kalbinizde yeşerip hayatınızda şekil alsın.

Sizin İçin Önerebileceğim Markalar;

 • Ebru Kalkan ” https://www.instagram.com/eebrukalkan/ “
 • Elif Sezer ” https://www.instagram.com/elifseze.r/ “
 • Gülcan Geçid ” https://www.instagram.com/gulcangecid/ “
 • Vesaire Çiçek ” https://www.instagram.com/hippimippi/ “
 • ” https://www.instagram.com/sposawed/ ”
 • Tohum Çiçek Stüdyosu ” https://www.instagram.com/seeds_craftstudio/ ”
 • Menekşe Çiçek Tasarımı ” https://www.instagram.com/violetflowerdesign/ “
 • Ada Bahçe Çiçekleri ” https://www.instagram.com/adagardenflowers/ “
 • Kardeşlerin Çiçekleri İstanbul ” https://www.instagram.com/sistersflowers.ist/ “
 • VOS Çiçeği • Kahve ” https://www.instagram.com/vos.istanbul/ “
 • Misal By Çiğdem Gerçeksi ” https://www.instagram.com/misalflowers/ “
 • Yunus Karma ” https://instagram.com/yunuskarma?utm_medium=copy_link “

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.